Čo je evanjelizácia?

Čo je evanjelizácia?

Preložené z portálu Christianity.com, priamy odkaz http://bit.ly/whatisevangelism

Autor: Jessica Brodie

Preklad: Roman Bálint

 

Čo je to evanjelizácia?

Pre Ježiša je dôležitá evanjelizácia, ktorá šíri evanjelium. Ako nám hovorí Biblia, Ježiš prišiel, aby sme mohli žiť. Ježiš chce, aby každý poznal túto pravdu, aby aj oni mohli byť súčasťou Božieho svätého kráľovstva.

Predstavte si, že máte tajomstvo života vo svojich rukách, odpovede na všetky životné otázky – a  najlepšiu správu? Toto tajomstvo môžete šíriť znova a znova a bude len rásť a zlepšovať sa , a to nielen pre vás, ale aj pre všetkých ostatných. Dobrá správa: Ako kresťania máme to „tajomstvo“, lenže táto spáva vôbec nie je tajomstvom, ale pravda, ktorú treba zdieľať.

Zdieľanie tejto pravdy – dobrej správy o Ježišovi – sa nazýva evanjelizácia.

Aký je význam slova evanjelizácia?

Evanjelizácia znamená kázanie, ohlasovanie alebo iná komunikácia evanjelia, našej spásy. Zahŕňa posolstvo o tom, že Ježiš Kristus nie je iba Božím Synom, ale že tiež dal svoj život ako obetu za naše hriechy. Týmto zabezpečil večný život každému, kto verí. Ako nám hovorí Ján 3:16: „Pretože Boh tak miloval svet, že dal svojho jediného Syna, aby každý, kto v neho verí, nezahynul, ale mal večný život.“ A opäť, ako nám hovorí Ježiš v Jánovi 14: 6, „Ja som cesta a pravda a život. Nik neprichádza k Otcovi, iba cezo mňa. “ Potreba prijať túto dobrú správu a potom o nej povedať ostatným, aby tiež vedeli, je definícia evanjelizácie.

Odkiaľ pochádza slovo evanjelizácia? Evanjelizácia pochádza z gréckych slov euaggelion – dobré posolstvo alebo evanjelium – a euaggelizo – aby ohlasovali, prinášali alebo hlásali túto dobrú správu. Všimnite si slovo „anjel“ zastrčené vo vnútri slova – anjel je posol. Tí, ktorí praktizujú evanjelizáciu, skutočne prinášajú posolstvo: Jedna z mimoriadne dobrých správ, ktorá dáva život a je transformačná, s večnými dôsledkami.

Aj keď sa slovo „evanjelizácia“ v Biblii príliš nespomína, jeho téma je pretkaná celým Novým zákonom. Všetky štyri evanjeliá – Matúš, Marek, Lukáš a Ján – majú korene v evanjelizácii a vedci často označujú týchto autorov ako „evanjelistov“. Pretože Ježiš mal posolstvo, pre  ktoré prišiel na zem, aby ho vydal, učil, zomrel a vstal z mŕtvych pre každého z nás. A my máme za úlohu odovzdať túto správu o Ježišovi aj každým ďalším apoštolom bez akýchkoľvek pochybností.

Čo je evanjelizácia a aký je jej účel?

Pre Ježiša je dôležitá evanjelizácia, ktorá šíri evanjelium. Ako nám hovorí Biblia, Ježiš prišiel, aby sme mohli žiť. Ježiš chce, aby každý poznal túto pravdu, aby aj oni mohli byť súčasťou Božieho svätého kráľovstva. Jeho podrobnosti o evanjelizácii sú obsiahnuté v celom Písme. V Matúšovi 28: 19-20 nám Ježiš hovorí: „Daná mi je všetka moc na nebi aj na zemi. 19 Choďte teda a získavajte mi učeníkov vo všetkých národoch a krstite ich v mene Otca i Syna i Svätého Ducha 20 a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal. A hľa, ja som s vami po všetky dni až do konca sveta.“. Ježiš hovorí to isté aj v iných veršoch: Matúš 9: 37–38, Matúš 10: 7–14, Matúš 12:30, Lukáš 19:10 a Lukáš 12: 8, aby sme vymenovali aspoň niektoré. V Markovi 16:15 nám Ježiš hovorí, aby sme kázali evanjelium „celému stvoreniu“. Účelom je, aby to poznali aj ostatní a uverili – a tak veriaci dostanú aj večný život.

Ako Ježiš hovorí svojim učeníkom v Jánovi 5:24: „Amen, amen, hovorím vám: Kto počúva moje slovo a verí tomu, ktorý ma poslal, má večný život a nejde na súd, ale prešiel zo smrti do života.“ Je to dar dostupný pre všetkých.

Čo hovorí Biblia na evanjelizáciu?

Okrem Ježišových vlastných slov o dôležitosti evanjelizácie Jeho apoštoli hovorili – a robili – to isté. Z Knihy Skutkov vieme, že po Kristovom zmŕtvychvstaní boli apoštoli naplnení Duchom Svätým a rozptýlení po zemi hlásaním slova (Skutky 8: 4–25). V liste Rimanom apoštol Pavol trávi čas poučovaním prvotnej cirkvi o zúfalej potrebe evanjelizácie, aby mohli byť všetci spasení. Keď sa Pavol pýta: „Ako však budú vzývať toho, v ktorého neuverili? Ako uveria v toho, o ktorom nepočuli? A ako počujú bez kazateľa?“ (Rim 10,14).Táto  správa musí byť odoslaná a doručená, aby bola prijatá, píše Pavel – bez ohľadu na cenu alebo riziko. Apoštol Peter nás vyzval, Buďte stále pripravení k obhajobe pred každým, kto by od vás žiadal, aby ste vydali počet z nádeje, ktorú máte,“ (1. Petra 3:15). Príklady evanjelizácie vidíme aj v celom Novom zákone, najmä v knihe Skutkov apoštolov. Napríklad Skutky 2 nám hovoria, ako Peter naplnený Duchom Svätým odvážne kázal davu a asi 3 000 ľudí uverilo a bolo pokrstených (Skutky 2:41).

V Skutkoch 8 Duch Svätý vyzval Filipa, aby sa priblížil k dôležitému etiópskemu úradníkovi, ktorý jazdil vo svojom voze na juh po púštnej ceste smerom do Gazy. Filip poslúchol a keď počul čítanie knihy Izaiáš, použil ho na nadviazanie rozhovoru, ktorý nakoniec viedol k zdieľaniu dobrej správy s mužom, ktorý uveril a bol pokrstený (Skutky 8: 26–40). V Skutkoch je aj príbeh o tom, ako sa Pavel a Silas podelili so svojím žalárnikom o evanjelium po zemetrasení. Žalárnik uveril: „On a celá jeho domácnosť“ (Skutky 16:34) a Pavol a Sílas ich všetkých pokrstili.

Mali by všetci kresťania evanjelizovať?

Ježiš vo svojich usmerneniach hovoril jasne: Máme milovať Boha, milovať ostatných, činiť pokánie zo svojich hriechov a veriť v Neho a šíriť túto radostnú zvesť po celej zemi. Božia spása nikdy nemala byť tajomstvom. Ježiš kázal tisícom v mene Otca, varoval ich, učil a uzdravoval ich. Potom ochotne zomrel ako obeť a urobil to  veľmi verejnou, a ponižujúcou smrťou na kríži, v spoločnosti zločincov. Ako povedal v jednom zo svojich posledných slov na kríži: „Je dokonané“ (Ján 19:30), čo bol v tom čase bežný pojem, ktorý sa týka splatenia dlhu. Týmito slovami Ježiš v podstate hovoril: Jeho smrť zrušila alebo „ukončila“ náš dlh za hriech. Boli sme vykúpení. Potom, po svojom zmŕtvychvstaní, ale pred svojím výstupom do neba, Ježiš povedal apoštolom, že poslal „obhajcu“, aby im bol pomocníkom. Tento obhajca, Duch Svätý, im pomohol pri plnení ich úloh.

Ako Ježiš povedal tesne pred výstupom do neba: „Teraz však na vás zostúpi Svätý Duch, vy dostanete jeho moc a budete mi svedkami v Jeruzaleme, v celom Judsku i Samárii, až po kraj zeme.“(Skutky 1: 8). Nebol to návrh, ale príkaz: Budete mojimi svedkami.  Šírte moju správu. Poviete to ostatným, aby aj oni mohli žiť.

Ako dobre evanjelizovať v rôznych situáciách?

Existuje množstvo prístupov alebo metód evanjelizácie, ktoré sa líšia ako ktorákoľvek iná forma komunikácie. Biblia nám však hovorí, že sme nádobou: mocou Ducha Svätého sme schopní bezchybne komunikovať posolstvo Ježiša Krista. Pamätajte, že slová nie sú jediným spôsobom, ako zdieľať dobrú správu. V určitom okamihu budete musieť niekomu povedať evanjelium tak, aby mu porozumel a prijal ho ako pravdu. Často však môžu byť vaše kroky úvodom, pokiaľ ide o ľudí, ktorí neústupne odporujú vašej viere – napríklad ateista, niekto, kto neverí v Boha, alebo niekto, kto žije životným štýlom v priamom rozpore s Božími spôsobmi. V týchto prípadoch môže byť úvodom služobná evanjelizácia, napríklad služba jedlom, služba uzdravovania alebo pomoc pri katastrofách. Písmo nás vyzýva, aby sme pamätali na to, že keď veríme a počítame sa medzi Kristových nasledovníkov, je dôležité, aby sme svoju vieru dobre reprezentovali. Ježiš nám pripomína, Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je v nebesiach! (Matúš 5:16). Pavol v 2 liste Korinťanom 5:20 hovorí, V mene Krista sme vyslanci a cez nás akoby Boh napomínal. V mene Krista vás prosíme: Zmierte sa s Bohom!

Okrem toho musíme byť k ľuďom milí, aby sme ich dostali k viere a múdrosti pri využívaní dobrých príležitostí na zdieľanie evanjelia. Pavel hovorí, že by sme mali „Počínajte si múdro voči tým, čo sú mimo a využívajte čas.  Vaše slovo nech je vždy láskavé a múdro povedané, aby ste vedeli, ako treba každému odpovedať.“(Kolosanom 4: 5–6).

V liste Pavla svojmu mladému učeníkovi  Timotejovi vyzýva: „Pánov služobník sa nemá hádať, ale má byť láskavý ku všetkým, schopný učiť a trpezlivý v znášaní zla. Musí vedieť vľúdne naprávať odporcov; možno im raz Boh dá konať pokánie, aby poznali pravdu  a unikli z diablovho osídla, do ktorého sa dali chytiť a boli mu po vôli.“(2. Timoteovi 2: 24–26). Ďalej musíme zostať zakorenení v Božom Slove a vo svojej viere a zbožnom poučení, ktoré sme dostali (2 Timoteovi 3: 14–16). Toto nám pomáha nielen v časoch pokušenia, ale pomáha nám to aj naďalej pripomínať si a byť naplnení Duchom, aby sme Ho mohli kedykoľvek využiť. Nakoniec musíme byť odvážni a dôverovať  svojej viere. Naša dôvera je nákazlivá, rovnako ako Duch Svätý. V Skutkoch 4:13 vodcov zasiahla odvážnosť dosahu a svedectva Petra a Jána a bezpochyby vedeli, že apoštoli „boli s Ježišom“. Táto smelosť pomohla cirkvi explodovať, pretože čoraz viac veriacich bolo priťahovaných k tejto vrúcnosti, uverilo a boli sami mocne naplnení Duchom Svätým. Veriaci sa začali modliť za smelosť (Skutky 4: 29–30); a vedeli, že to funguje.

 

Ďalšie biblické verše o dôležitosti evanjelizácie

Okrem vyššie uvedeného je tu ešte niekoľko veršov o tom, prečo je dôležitá evanjelizácia: Z toho vyplýva, viera je z počutia, počutie však skrze Kristovo slovo (Rimanom 10:17).

Veď ak zvestujem evanjelium, to nie je pre mňa chvála; je to moja povinnosť a beda mi, ak ho nebudem zvestovať (1. Korinťanom 9:16).

Tým však, čo ho prijali a veria v jeho meno, dal moc stať sa Božími deťmi; (Ján 1:12). „

Môj Otec je oslávený tým, že prinášate veľa ovocia a že sa stávate mojimi učeníkmi. (Ján 15: 8).

 

Nezaradené