Kto je misionár?

Preložené z portálu Christianity.com, priamy odkaz http://bit.ly/ktojemisionar

Autor: Hollie Gilman

Preklad: Roman Bálint

Kto je kresťanský misionár?

Misionári sú tí, ktorí sú vyslaní alebo idú za hlavným účelom evanjelizácie prevažne nedotknutých skupín ľudí na „konci Zeme“, a nachádzajú sa v miestach, kde väčšina ľudí nikdy nepočula meno Ježiša Krista

Veľké poverenie

Všetko začína tu. V Evanjeliu podľa Matúša 28:18-20 Ježiš poveruje svojich učeníkov Choďte teda a získavajte mi učeníkov vo všetkých národoch a krstite ich v mene Otca i Syna i Svätého Ducha 20 a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal. A hľa, ja som s vami po všetky dni až do konca sveta.

Kresťania sú povolaní k účasti na misii Ísť, činiť učeníkov, krstiť, učiť alebo kázať, ako Ježiš hovorí v Markovom evanjelium 16:15 Povedal im: „Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium všetkému tvorstvu

Znamená to ,že každý kresťan je misionár“?

O tejto extra-biblickej téme existujú minimálne dva myšlienkové prúdy.

  1. Každý kresťan je misionár

„Každý kresťan je misionár alebo podvodník.“ Slávny citát Charlesa Spurgeona tvrdí, že každý pravý ctiteľ Ježiša Krista by si prial, aby  svet Ježiša poznal. Táto definícia by mohla zahŕňať kohokoľvek, kto využije svoje schopnosti a talenty na rozvoj kráľovstva. Všetci sme povolaní ísť, a preto, keď prechádzame každodenným životom, sme misionármi, ktorí počas tejto cesty napĺňajú toto povolanie.

  1. Len niektorí sú misionári

Užšia definícia pojmu misionár, odvodená z latinského koreňa slova„ poslať “, popisuje toho, kto je vyslaný,„ aby zasadil evanjelium do cieľovej kultúry, kým sa nerozšíri v celej tejto kultúre a možno aj ďalej, ““ podľa citátu z knihy When Everything is Missions. Ako tvrdí Matt Tyler, zakladateľ zborov vo východnej Ázii: „Potrebujeme jazyk, aby sme opísali tých, ktorých Boh povolal a obdaroval pre medzi kultúrnu misiu.“

Požiadavky na obe definície sú pravdivé, cenné a potrebné na poslušnosť Veľkému povereniu; hoci niektorí to môžu nazvať sémantikou, Veľké poverenie a misionár nie sú vždy synonymá. V praxi si termíny „misie“ a „misionár“ a „misia“ zamieňame a často nevieme, či niekto hovorí o pracovníkovi v sociálnej oblasti, pracovníkovi v kontexte evanjelia alebo o obidvoch prípadoch. Je dôležité oddeliť pojem „misionár“, aby sme identifikovali odlišné povolanie, nie vyššie alebo „duchovnejšie“ povolanie, pretože sme všetci povolaní robiť všetko pre slávu nášho Stvoriteľa, ale jedinečné povolanie, ktoré si zaslúži česť.

Čo znamená pre misionárov ísť?

V Skutkoch 1: 8 Ježiš popisuje cestu do „Jeruzalema, celého Judska a Samárie až na koniec Zeme“. Čo to pre nás znamená dnes?

 

„Jeruzalem je  misia určená tým, ktorí sa nachádzajú v blízkosti a majú spoločné črty v kultúre a sociálno-ekonomickom postavení. „Judea“ môžu byť ľudia, ktorí majú podobnú kultúru, ale žijú ďaleko. „Samária“ sú tí, ktorí sa veľmi líšia v kultúrnom alebo socioekonomickom postavení, ale žijú neďaleko.

 „Koniec Zeme“ je miesto, kde ľudia žijú ďaleko a nemajú s nami takmer nič spoločné.

Misionári sú tí, ktorí sú vyslaní alebo idú za hlavným účelom evanjelizácie prevažne nedotknutých skupín ľudí na „konci Zeme“, a nachádzajú sa v miestach, kde väčšina ľudí nikdy nepočula meno Ježiša Krista. Tento príklad vidíme u apoštola Pavla. Pomysli na väzenie, uhryznutie hadom  a stroskotanie  lodí.

Misionári odchádzajú na duchovne temné, často nepriateľské miesta vo svete a nechávajú pohodlie domova za sebou, dúfajú, že ľuďom predstavia dobrú správu, ktorú nikdy nepočuli, a založia spoločenstvá evanjelia. Dúfajú – pretože neexistujú žiadne záruky. A často sú to rodiny, ktoré so sebou berú deti. Novodobí misionári opúšťajú svoj domov, širšiu rodinu, priateľov, zbor, pohodlie, dobré školy, dobrú zdravotnú starostlivosť, možnosti pre svoje deti, rovesníkov, starých rodičov a sviatočné večere. Za tento typ služby sa platí cena. A niektorí dokonca kvôli evanjeliu nesú bremeno väzenskej cely.

 

Čo tí, ktorí zostanú?

Čo to znamená pre nás ostatných? Sme ospravedlnení od Veľkého povolania? „Nie každý člen zboru bude misionárom, ale každý člen zboru môže byť zapojený do tejto práce týkajúcej sa vysielania, školení, posudzovania a potvrdzovania,“ uviedol Tyler. Všetci sme pod misiou. Ako vysvetľuje John Piper, patriť k Ježišovi znamená objať národy. „To znamená, že tu nie sú žiadne výhovorky.“ Nie sú ľudia, ktorí by hovorili: „Misia nie je mojou vecou,“ povedala Piper. „Môžeš byť vyslaný, môžeš byť vysielateľom alebo môžeš byť neposlušný.“ Nie je iná možnosť ako tieto tri. ““ Ako vysielatelia sa môžeme mobilizovať, pomáhať ľuďom dostať sa do terénu financovaním, školením, povolávaním a podporou tých, ktorí sú povolaní ísť, a pripojiť ľudí k cirkvi.

 

Misionári v Starom zákone

Abram bol vyslaný.

Abram bol prvým človekom, ktorého sám Pán povolal: „Odíď zo svojej krajiny, od svojho príbuzenstva a z domu svojho otca do krajiny, ktorú ti ukážem! Urobím z teba veľký národ, požehnám ťa, zvelebím tvoje meno. Buď požehnaním!  Požehnám tých, čo teba žehnajú a tých, čo tebe zlorečia, prekľajem. V tebe budú požehnané všetky pokolenia zeme.“1. Mojžišova 12: 1–3).

Aj keď žil a zomrel generácie pred Ježišom, skrze jeho pokrvnú líniu sa nám dostáva spásy prostredníctvom Ježiša Krista. Jeho spravodlivosť sa mu počítala ako viera, keď išiel, aby nasledoval Božie volanie vo svojom živote.

 

Jonáš bol vyslaný.

Jonáša poslal Boh do skazeného mesta Ninive, aby „zvestoval proti nemu posolstvo, ktoré ti hovorím“ (Jonáš 3: 2). Výsledkom bolo, že ľudia uverili Bohu a činili pokánie.

 

 

Najslávnejší novozákonný misionár

Rovnako vidíme Pavla, muža, ktorého Pán tiež povolal, aby bol „mojou vyvolenou nádobou, aby zaniesol moje meno pohanom, kráľom i synom Izraela.“ (Skutky 9:15). Pán od začiatku sľúbil, že „mu ukáže, koľko musí trpieť pre moje meno“ (Skutky 9:16). Keď Pavol išiel ohlasovať Kristovu cestu, zhromaždil skupiny veriacich, zbory, ktoré zanechal svojmu učeníkovi Timoteovi a ďalším, ktorí zostali a  budovali, zatiaľ čo on pokračoval v šírení evanjelia. Aj keď často prejavoval svoju túžbu zostať alebo vrátiť sa k svojim spoluveriacim, poslúchol misijné volanie pokračovať.

 

Známi novodobí misionári

William Carey (1761-1834) je známy ako otec novodobých misií. V Indii to trvalo sedem rokov a stálo to život jeho syna a duševné zdravie jeho manželky, než pokrstil svojho prvého obráteného. Ďalej preložil Bibliu do desiatok hlavných indických jazykov a dialektov.

Amy Carmichael (1867-1951) sa narodila v Írsku a je známa najmä vďaka svojej práci so sirotami v Indii. Založila Spoločenstvo Dohnavur, aby sa o ne starala, a je v prevádzke dodnes.

Jim a Elisabeth Elliot

Keď v 50. rokoch minulého storočia brutálne zavraždili jej manžela Jima práve tí ľudia, ku ktorým sa snažili dostať, Elisabeth spolu so svojou veľmi mladou dcérou naďalej zostávala a kázala evanjelium kmeňu Waorani z Ekvádoru.

 

Boží globálny plán: Veľké množstvo z každého národa

Krásu Božieho plánu vidíme v Zjavení 7: 9 Po tomto som pozeral a uvidel som veľký zástup, ktorý nikto nemohol spočítať; z každého národa, kmeňa, ľudu a jazyka stáli pred trónom a pred Baránkom. Oblečení boli do bieleho rúcha, v rukách mali palmové ratolesti

Dobrá správa je, že každý kresťan sa môže podieľať na diele, ktoré Boh robí. Je pozoruhodné, že nám umožňuje pripojiť sa k splneniu jeho plánu.

Ak sa zaujímame o konečnú Kristovu príčinu, nejde o to, či sa nazývame misionármi, ale iba to, či sa zúčastňujeme alebo nezúčastňujeme na plnení Kristovho príkazu ísť, krstiť, učiť a činiť učeníkov. Ísť kam? Choďte ku každému, kto potrebuje počuť evanjelium, dať sa pokrstiť, učiť sa alebo stať sa učeníkom. Choďte do svojho Jeruzalema, Samárie a Judska, k svojim susedom a národom.

To je čistota Veľkého poverenia. Nakoniec, to je plnenie najväčšieho prikázania milovať Boha a milovať ostatných. Choďte tam, kam vás volá Boh, aby ste sa podelili o dobré správy a zdieľajte ich, aj keď sa to stane hneď vo vašom susedstve. Ale zvážte, že vás dnes môže posielať rovnako, ako poslal Pavla na koniec Zeme.

Nezaradené